Ko pro-life delovanje postane zelo osebno

Za Kristan Hawkins je pro-life debata več kot samo poklic. Kot mama otrok s cistično fibrozo (smrtonosna genetska bolezen) zelo dobro razume vrednost in dostojanstvo vsakega človeškega življenja.

Kristan je že skoraj dve desetletji na čelu organizacije Students for Life of America (SFLA). Pri svojem delu je zelo entuziastična in energetična. Najdemo jo lahko ko nagovarja skupine študentov ali pa ko stoji pred kliniko za splav in predano opozarja o realnih posledicah splava, tako za ženske kot za nerojene otroke.

Res je, da Kristan doprinaša znanje in izkušnje k pro-life gibanju, vendar pa je pro-life debata za njo veliko več kot samo služba. Kot mati, ki vzgaja otroke s posebnimi potrebami, je v njej vrednost človeškega življenja globoko zakoreninjena kot osebna etika, s katero živi vsak dan. Dva od štirih izmed njenih otrok imata namreč diagnozo cistično fibrozo (CF) in sicer njen sin Gunner ter hčerka Gracie. Za Kristan in njenega moža Jonathana je resničnost vzgoje otrok s težko boleznijo dramatično spremenila ritem vsakdanjega življenja.

»Od časa do časa morajo biti bolniki s CF sprejeti v bolnišnico, kjer morajo iti skozi potrebno zdravljenje, da se jim izboljša funkcija pljuč ter da se lahko borijo z nevarnimi okužbami,« pravi Kristan. »Zaradi velike možnosti okužb CF zahteva vsakodnevno prizadevanje za ohranjanje okolja brez bakterij, izvajanje dihalnih zdravljenj ter skrb za fizične potrebe obolelega telesa.«

Kot pri neštetih drugih družinah, kjer so se starši morali soočiti s predporodno diagnozo (CF, srčne okvare ipd.), so tudi družini Hawkins zdravniki predlagali ali pa jih celo spodbujali k splavu. »Kot mati z otroki, za katere nekateri menijo, da se ne bi smeli nikoli roditi, se zavedam, da ima življenje vrednost tudi, če tega nekdo drug ne vidi.«

Kristan se zaveda, da v neločljivo povezanost in vrednost vsakega otroka ne verjame vsak človek. Ob svojem delu je spoznala ljudi, ki ne delijo njenih prepričanj. Nekateri izmed njih so bili mnenja, da se Gunner in Gracie ne bi smela nikoli roditi, ker je zaradi bolezni njuno življenje manj vredno od ostalih.

Takšni in podobni komentarji Kristan niso naredili depresivne ali zagrenjene, temveč so ji dali dodatno motivacijo za borbo. Kristan ostaja nepremagljivo pozitivna v svoji želji, da se nihče več ne bi odločil za splav.

»Danes imamo najbolj pro-life generacijo v več desetletjih. Ta generacija je motivirana s človekovimi pravicami in enakovredno obravnava potrebe matere in nerojenih otrok.«

Kristan priznava, da je njeno pro-life delo plod skupinskega truda. Ne bi ji namreč uspelo brez podpore moža Jonathana.  Oba z možem sta žrtvovala ogromno, da bi lahko zagotovila potrebno nego svojih otrok. Ena izmed teh žrtev je selitev iz Virginije v Minnesoto, da bi lahko živela bližje ekipi, ki skrbi za nego Gunnerja in Gracie. Zaradi občutljivosti na okužbe in bakterije sta otroka šolala doma.

Torej, za Kristan in Jonathana pride zavedanje vrednosti in dostojanstva vsakega človeškega življenja včasih prek dela v organizaciji kot je SFLA. Spet drugič pa se te vrednosti zavedata ob preprosti vsakodnevni zvestobi posvečanju družini in skrbi za svoje otroke.

Pripravila Martina Križanič

Vir: https://www.focusonthefamily.com/pro-life/when-living-pro-life-is-deeply-personal/

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja