Intervju z vodjo zbora Bee Geesus, Matejem Virtičem

Matej Virtič ima glasbo v kr­vi: s petjem so se ukvarjali že njegovi starši, prav tako pa sta zelo dobra pevca tudi Matejeva brata Kristjan in Simon. Matej je kitarist, odličen pevec, »beatboxer«, umetniški vodja zbora … Je tudi eden od skupnih imenovalcev zasedb 4Given, A-Kamela in Bee Geesus, včasih pa je bil tudi v zboru Perpetuum Jazzile. Iz njegovih ust na odru najpogosteje slišimo gospel v izključno vokalni izvedbi (a cappella).

Matej, je gospel tvoja najljubša glasbena zvrst?

Glede glasbe, ki mi je všeč, nimam zarisanih mej. Šteje zgolj umetniška vrednost s sporočilom. Pri ustvarjanju glasbe se mi zdi pomembno, da te glasba, ki jo ustvarjaš, izraža: da veš, zakaj poješ oz. izvajaš glasbo. Ne glede na to, ali se sporočila zavedaš, z glasbo vedno nekaj sporočaš. In ni vseeno, kaj sporočaš. Dobro je, da je sporočilo usklajeno s tem, kar živiš. Sporočilnost gospela mi je blizu. Poleg tega je ta zvrst že sama po sebi zelo zanimiva: harmonsko, ritmično … Zagotovo­ je ena mojih najljubših glasbenih zvrsti.

Ti ob vseh a cappella nasto­pih ostane kaj časa za kitaro?

Premalo. Nekaj časa sem jo celo poučeval, odkar pa je ne več, se bolj redko v prostem času usedem s kitaro. Mogoče ob kakšnih posebnih priložnostih, recimo, ko sem slabe volje. Predvsem slavilne pesmi me vedno spravijo v boljšo voljo. Doma imam res odlično kitaro, ki pa jo premalo uporabljam. Morda bi bilo bolje, če bi jo komu podaril. J

Zbor, ki ga vodiš, ima zani­mivo ime: Bee Geesus. Na prvi pogled bi rekel, da gre za nekakšen Bee Gees, obogaten s Jezusom. A vendarle izvajate drugačno glasbo. Obstaja sploh kak­šna povezava?

Še nikoli nismo izvedli nobene pesmi skupine Bee Gees. Ime po eni strani izraža, da je naša glasba duhovna, krščanska, a je po drugi strani za naše okolje morda nekoliko bolj zabavna, dinamična, ritmična, kot smo vajeni.

Če zapis Bee Geesus spreme­nimo v Be Jesus, dobimo po­ziv, naj bomo podobni Jezusu. Kako se to vidi v vašem glasbenem ustvarjanju?

Zbor je svoje delovanje začel v okviru študentske skupine Študentfuter. Glavno vodilo ob začetku je bilo ljudem ponuditi Jezusa. Takega Jezusa, ki nas navdušuje in bi lahko navdušil tudi njih. Po njegovem zgledu smo želeli študentom in drugim ponuditi kaj, kar bi jim obogatilo življenje – in to zastonj.

V zboru skušamo gojiti krščanske vrednote. Vsebina glasbe se navdihuje pri Svetem pismu ali pa je vsaj zelo pozitivna, optimistična, opeva dobre vrednote.

Podobno kot Bee Geesus imajo tudi druge zasedbe, v katerih sodeluješ ali si sodeloval, v imenu nekakšne besedne igre. Naj omenim samo 4Given, A-Kamela in News Wing Quartet. Kako to?

Res je. Večina a cappella skupin ima nenavadna imena, običajno so to kakšne skovanke ali besedne igre. Tudi meni oz. nam je to všeč. Ime 4Given ni povsem izvirno. Nosila ga je namreč skupina, v kateri so glasbo ustvarjali naši prijatelji. A so nato nehali delovati in čez čas smo si to ime namesto navihanega začetnega (News Wing Quartet) nadeli mi. Všeč nam je bilo, ker združuje podatek, da gre za kvartet, hkrati pa izpostavlja, da nam je bilo oproščeno. Želimo namreč širiti sporočilo o upanju: da je vsem lahko oproščeno, da obstaja rešitev za vse. In ta rešitev je Jezus.

Pri News Wing Quartet in A-Kamela pa je jasno, od kod izhaja ime.

Letos boste z zborom Bee Geesus nastopili na koncertu Zavoda ŽIV!M Glas življenja. Kako to, da ste se odločili za nastop na koncertu, ki bo tik pred vašim letnim koncertom (ta bo 25. maja v Unionski dvorani, op. a.)?

Običajno maja res nismo imeli večjih nastopov v Ljubljani in neposredni bližini, ker bi s tem ekskluzivnost letnega koncerta malo izgubila vrednost. Na koncertu Glas življenja bomo vseeno sodelovali, ker me je po nastopu na lanskem koncertu Katarina Nzobandora (direktorica Zavoda ŽIV!M, ki organizira koncert, op. a.) prosila, če bi prišli letos z zborom. Z veseljem smo se odzvali povabilu, predvsem zato, ker se meni in verjetno tudi vsem pevcem v zboru zdi poslanstvo Zavoda ŽIV!M zelo pomembno. Želimo sodelovati pri širjenju zavesti o vrednosti življenja.

Lani si na koncertu Glas življenja nastopil z zasedbo­ 4Given. Zakaj boš torej »posodil glas življenju« že drugo leto zapored?

Očitno so organizatorji prepozna­li kvaliteto naše glasbe. Ker promoviramo krščanske vrednote, zelo radi nastopimo na takih dogodkih. Če bom imel nasled­nje leto kakšno novo skupino, bi se bom z veseljem odzval še tretjič. J

Torej je življenje zate pomembna vrednota?

Morda celo najpomembnejša. Življenje je vse, kar imamo. Ne glede na to, kako gledamo na živ­ljenje, je to osnova: naša zmožnost odločanja, iskanje smisla in življenje tega smisla. Vse to dobimo s tem, ko prejmemo živ­ljenje. Hkrati pa nam je ponujena tudi odgovornost. Od naših odločitev je odvisno, kaj s svojim življenjem počnemo.

Kako pa sicer izražaš veselje do življenja?

Upam, da moji bližnji čutijo moje veselje v vsem, kar sem in kar delam. Če vidiš življenje kot dar in se tega daru veseliš, ga želiš deliti tudi z drugimi, ki se tega veselja morda ne zavedajo ali ga ne živijo tako polno.

Z Bee Geesus ste sodelovali tudi v šovu avstrijske ORF Die große Chance der Chöre. Za kaj pravzaprav gre?

Die grosse Chance je avstrijski šov talentov. V letošnji sezoni so veliko priložnost ponudili zborom in vokalnim skupinam. Odločili smo se, da se predstavimo v tako množično gledani oddaji. V Avstriji prej namreč še nikoli nismo nastopili, zato smo izkori­stili priložnost, da nas ljubitelji vokalne glasbe spoznajo in tako dobimo nove poslušalce. Odzivi na naš nastop so res odlični. Dogovarjamo se že za prve samostojne koncerte v Avstriji.

Pogrešaš podoben šov tudi na slovenski televiziji?

Z A-Kamelo smo že bili v šovu Slovenija ima talent (SIT), a moram reči, da mi je zaradi usmerjenosti v vokalno glasbo šov v Avstriji bliže. Na SIT je v poplavi talentov – od nekoga na trampolinu do nekoga, ki akrobatsko zabija žogo v koš, plesalcev in vokalistov – teže najti svoje mesto. Čeprav smo majhni, mislim, da bi zaradi številnosti zborov v Sloveniji in njihove kakovosti tak šov zborov lahko imeli.

Intervju je pripravil Klemen Čeligoj in je bil objavljen v tedniku Družina (št. 19), v rubriki Mladi val.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja