Otvoritev razstave Ti, ki si življenje samo v Izoli

Primorci niso znani le po morju, sproščenosti in odličnem vinu, pač pa so se v v torek, 1. decembra, na mednarodni dan boja proti AIDS-u, izkazali tudi na kulturnem področju, natančneje – na področju kulture življenja.

V svojo izolsko mestno knjižnjico so sprejeli fotografsko razstavo Ti, ki si življenje samo, ki jo organizira Zavod ŽIV!M. Dva predstavnika Zavoda ŽIV!M, direktorica Katarina Nzobandora in teolog in družinski terapevt Jani Jeriček, sta ob tej priliki povedala nekaj besed, vmes pa smo lahko uživali ob poeziji in glasbi domačinov. Večer je povezovala Neva Flajs, Darja Ličen, Stipe Cvitan in Laura Tripar so sodelovali s poezijo, ter Kristjan De Faveri in Bilka Peršič z glasbenimi točkami.

Katarina je predstavila namen razstave, kako je vse skupaj prišlo od navdiha k realizaciji, kaj želi razstava sporočiti in komu vse je namenjena. Razstava je hvalnica očetovstvu, materinstvu, družini, pravi ljubezni. Fotografije mlade mamice Agate Hren spremlja Pavčkova pesem Novorojenemu. Vsak verz ustreza posamezni fotografiji in gledalec lahko opazuje čarobnost in veličino razvoja prav vsakega izmed nas. Kako lepo je v naravi za vse poskrbljeno!

Jani nam je predstavil delovanje Zavoda ŽIV!M, ki je na svetu že od leta 2011 in je posebej namenjen tistemu življenju, ki še nima svojega glasu, nerojenemu življenju; in želi biti blizu vsem, ki na področju nerojenega življenja trpijo. Zavod ŽIV!M tako organizira mnoga predavanja in delavnice na temo odnosov, spolnosti, moškosti, ženskosti, kontracepcije, splava, dostojanstva človekovega življenja, kulture smrti ipd. Je na voljo za pogovor staršem, ki se soočajo z nenačrtovano nosečnostjo in je blizu tistim, ki trpijo zaradi umetnega splava. Hkrati pa pomaga tistim družinam, ki so se kljub velikim gmotnim stiskam odločile, da sprejmejo novo življenje.

Kupiti je bilo mogoče tudi novo knjigo, ki so jo pripravili v zavodu ŽIV!M, izdala pa jo je Založba Družina, z naslovom Novo upanje po splavu. Knjiga je polna pričevanj mater po splavu z mnenji strokovnjakov, ki z različnih vidikov osvetljujejo to problematiko. Knjiga govori o dostojanstvu vsakega človeka, ne glede na velikost, govori o spoštovanju telesa, ki je močno povezano s spolnostjo, ta pa je seveda neločljivo povezana z nastankom novega življenja. Pričevalci in strokovanjaki predstavijo trnjevo pot staršev po umetnem splavu in kažejo novo upanje, ki ga je moč najti v odnosih ljubezni in v odpuščanju. Vse to starši iščejo v odnosu do sebe, bližnjih in Boga.

Darja1
Hvaležni smo izolski mestni knjižnici za topel sprejem. Prepričani smo, da bo prisotnost razstave v njihovih prostorih mnoge nagovorila s svojim sporočilom o lepoti živjenja.

Bilka

 

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja