Prvič mama?

Večina prvorodk si želi naravnega poroda, a velikokrat tudi pravijo, da se bodo o njem pravzaprav odločale šele, ko bo napočil veliki dan. Menijo, da bodo najprej videle, kako bo šlo na porodu, ker prej tako ali tako ne morejo nič narediti za dober izid. Vendar to ni prava pot! Ko pride veliki dan, se tisti naravni porod mnogokrat ne zgodi. Zakaj?

Raziskave kažejo, da je 85 % porodnic v razvitem svetu deležnih ene od oblik zdravniških posegov, bodisi umetne sprožitve poroda, pospeševanja poroda ali različnih analgetikov.

Mamice pozneje pogosto rečejo, da so se jim zapleti na porodu preprosto »zgodili«. Sicer so srečne, ker so za trud poplačane s čudovitim darilom – novorojenčkom, a hkrati žalostne, včasih celo depresivne zaradi neprijetne porodne izkušnje.

Te mame so v času nosečnosti glede poroda imele le najboljše namene. Toda lahko se vam zgodi, da boste čez rok, lahko se vam popadki sredi poroda začasno ustavijo, lahko pa porod ne napreduje s tako hitrostjo, kot si je zamislil vaš porodničar.

Sodobna medicina po navadi v te povsem običajne (in naravne!) dogodke poseže z zdravstvenimi posegi. Porod se lahko tako celo prične z indukcijo, se ga pospeši z umetnimi popadki, če se vmes za krajši čas ustavi, ali pa porodnica, da ublaži ali povsem izniči bolečino, poseže po epiduralni analgeziji. Marsikdaj prav zdravstveni poseg povzroči carski rez. V Sloveniji npr. se približno 19 % porodov konča s carskim rezom, v Nemčiji skoraj vsak tretji porod, v ZDA kar 34 %, v Braziliji pa celo 56 % porodov.

Zagotovo zdravstveni posegi in carski rez niso slaba stvar. Včasih celo rešujejo življenja. Po drugi strani pa celo Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poziva k zmanjšanju odstotka carskih rezov na do 15 %.

Kje je torej rešitev? Tudi v ustrezni in odgovorni informiranosti ter dobri čustveni pripravi na porod.

 

doula Simone

povzeto po zastarše.si in mamanatural.com

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja