V medijih pogosto slišimo o »varnih« kemičnih tehnikah splava, ki naj bi minimalno ogrožale noseče ženske. Na žalost temu pogosto ni tako. Kljub številnim zapletom se za t.i. medicinski splav (kemični splav, oz. splav z uporabo tablet) letno odloči preko 40 milijonov žensk, pogost pa je tudi v Sloveniji.
Dr. Christina Francis, direktorica Ameriškega združenja Pro-Life porodničarjev in ginekologov (American Association of Pro-Life Obstetricians and Gynecologists-AAPLOG), je o tej temi povedala naslednje: »Ženske in dekleta so zaradi nevarnih kemičnih zdravil za sprožitev splava vsakodnevno ogrožene in izpostavljene možnosti poškodbe. Kot certificirana porodničarka in ginekologinja sem skupaj s svojimi sodelavci videla nešteto primerov, ko ženske in dekleta poiščejo pomoč na urgenci zaradi resnih zapletov po zaužitju teh zdravil. S tem bi se morala ukvarjati tudi FDA (Ameriška agencija za zdravila in hrano).«
Dr. Francis je povedala tudi: »Pogosti zapleti kemičnega splava so obsežno krvavenje in potreba po nujni operaciji in potreba po sprejetju v bolnišnico zaradi transfuzije krvi ali pa zaradi okužb. Eden izmed članov našega združenja je pripovedoval o ženski, ki zaradi večjih zapletov in dveh nujnih operacij po kemičnem splavu v prihodnosti najverjetneje ne bo več zmožna zanositi.«
Splav je lahko tudi zelo boleča izkušnja. Na nivo bolečine vplivajo predvsem nivoji tesnobe pri ženski, ki se odloči za kemični splav, prisotnost dismenoreje (boleče menstruacije), ter predhodni porodi. Nadalje lahko pride do zapletov ob prisotnosti slabokrvnosti ali pa srčno-žilnih in respiratornih bolezni. Če pogledamo natančneje, približno 38% žensk poroča o hudi bolečini med medicinskim splavom—torej približno 3 od 8 žensk.
Višji je nivo tesnobe ter bolj prisotna kot je dismenoreja, večja je možnost, da bo ženska med medicinskim splavom doživela hude bolečine. Po drugi strani, če je ženska že kdaj rodila (ne s pomočjo carskega reza), to znatno zmanjša možnosti za visoke nivoje bolečine med medicinskim splavom.
Zdravniki bi morali zaščiti svoje pacientke in jim podati jasno sliko potencialnih zapletov in posledic kemičnega splava. Če se stvari ne bi toliko olepševalo ali pa poenostavljalo, bi se za splav zagotovo odločilo bistveno manj žensk.
Pripravila Martina Križanič